Az egészséges életmód 10 alappillére

Az egészséges életmód 10 alappillére
A bejegyzésből megismerheted az egészséges életmód 10 alappillérét. Szó lesz a helyes táplálkozás illetve a mozgás fontosságáról, a szabad levegőn töltött idő fontosságáról és a digitális egyensúlyod fenntartásának szükségességéről is.

 

Helyes táplálkozás

Az étkezés legfontosabb célja a szervezet fiziológiai szükségleteink kielégítése. Érdemes naponta, minél változatosabb formában bevinned a három makrotápanyagot (fehérje, szénhidrát, zsír) és a mikrotápanyagokat (vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek). A legjobb választás az, ha mindezt természetes módon teszed. Sajnos a tömegtermelés útján előállított hús, illetve a műtrágyázott gabonák és zöldségek kevesebb értékes mikro és makrotápanyagot tartalmaznak, ezért szükséged lehet étrend-kiegészítőkre is. Ezekből ajánlott a jobb minőségűeket választani.

 

Optimális folyadékbevitel

A csecsemők testtömegének 75%-a víz. Ugyanez az arány a felnőttek esetében minimum 60%. A víz szállítja az éltető tápanyagokat a sejtjeidhez és szintén a víz szállítja el az anyagcsere útján keletkező feleslegessé vált anyagokat a sejtjeidből. Ezért kritikusan fontos, a folyadékháztartásod. Naponta igyál meg legalább 2 liter, de maximum 3 liter folyadékot. Ha nálad megfelelő minőségű a csapvíz, akkor idd azt. Használhatsz víztisztító és víz desztilláló készüléket is. Fontos, hogy ne egyszerre, hirtelen igyál sokat, hanem a nap folyamán egyenletesen elosztva vidd be a folyadékot.

 

Rendszeres testmozgás

A rendszeres testmozgás növeli az önbizalmat, pozitív hatással van az immunrendszeredre, segíti a minőségi alvást, javítja a test oxigénellátását, jót tesz a szívnek, a bőrnek és a mentális egészségnek. Ha hetente legalább 3 alkalommal intenzíven mozogsz, akkor jó úton jársz. Ha nem, akkor érdemes találnod egy számódra alkalmas mozgásformát. Minél hamarabb kezdesz hozzá, annál jobb.

 

Szabad levegő

A szabad levegőn töltött idő a felnőttek esetében optimalizálja a szervezet oxigénellátását, javítja a kedélyállapotot, ill. csökkenti a stresszt. Mindez hatványozottan igaz, ha a szabadidőd aktívan töltöd, például sportolással túrázással vagy sétával. A szabad levegőn töltött idő a gyerekek számára is elengedhetetlenül fontos. A szabadban töltött játék javítja a kicsik kedélyállapotát, jó hatással van a koncentrációjukra és ezáltal az iskolai teljesítményükre is. Továbbá a kicsik döntéshozatali képességére is pozitív hatással van, hiszen ha a szabadban játszanak (iskolaudvar, kert, stb…), akkor ők maguk döntik el, hogyan tegyék mindezt. Szaladgálás közben pedig erősödnek az izmaik és a csontjaik.

 

Napfény

Déli országok vidámabbnak, az északiak kicsit szomorúbbnak tűnhetnek, bár ez nem minden esetben van így. Az viszont biztos, hogy a napfény számos pozitív hatással bír az emberi egészségre és közérzetre. Elsősorban a D-vitamin-termelés serkentésével járul hozzá a csontok erősségéhez, az immunrendszer támogatásához és a hangulat javításához. A napfény hatására a szervezetben endorfin, azaz „boldogsághormon” termelődik, amely csökkenti a stresszt és növeli a jókedvet.

Emellett a napfény segíthet a cirkadián ritmus szabályozásában, amely elengedhetetlen az egészséges alvási ciklus fenntartásához. A természetes fény javíthatja a koncentrációt, különösen azoknál, akik sok időt töltenek zárt térben. A napfény bizonyos bőrproblémákra is kedvező hatással lehet, mivel segíti a bőr regenerálódását. Ugyanakkor fontos mértékkel élvezni, hiszen a túlzott UV-sugárzás káros lehet.

 

egészség és sportA testi és lelki harmónia kulcsa többek között a rendszeres mozgás, az egészséges étkezés

 

Mentális egyensúlyra való törekvés

A 21. században, szerte a nyugati világban népbetegséggé váltak a különböző mentális problémák. Egyre gyorsabban száguldó világunkban drámaian megnőtt azon alkalmak és szituációk száma amikor szorongásra vagy stresszhelyzetre van ok. Egyre több a viselkedészavar, sajnos már fiatal korban is. A mentális egészséged leginkább támogató emberi kapcsolatok, egészséges táplálkozás és testmozgás segítségével tudod javítani. Az esetleges toxikus környezetből való kiszakadás és a hatékonyabb egyéni időmenedzsment is sokat javíthat a helyzeten.

 

Pihentető, minőségi alvás

Online korunkban talán ezt a faktort hanyagolják el leginkább az emberek. Az alváshiány a nyugati társadalmakban hétköznapi jelenség. Pedig… Az alvás által regenerálódik az agyad és a teljes szervezeted. Ha keveset és/vagy rosszul alszol, az a fizikai egészséged és a mentális állapotod romlását hozhatja magával. Ellenben… A rendszeres minőségi alvás javítja a memóriát és a mentális egészséget, szebbé varázsolja a hajat és a bőrt és egy magasabb életminőséget tesz lehetővé.

 

Káros szenvedélyektől mentes életvitel

Az alkohol, a dohányzás és a legkülönbözőbb kábítószerek káros hatásairól több könyvet is tele lehetne írni. Sajnos egyre nagyobb a piaca a különböző energiaitaloknak is. Ezek a termékek különösen károsak a fiatal szervezetre, ráadásul ugyanúgy függőséget okozhatnak, mint a drogok. Akármilyen nehéz, de meg kell próbálni letenni, illetve kerülni ezeket a szereket.

 

Fenntarthatóság

A fenntarthatóság a természeti környezet értékeinek megőrzése a jövő generációk számára. Az egészséges életmód immáron nem valósulhat meg a fenntartható fejlődésre való törekvés nélkül. A jövőbeli, akár még nem sem született generációk irányába is felelősséggel tartozunk. Nagyszerű lenne, ha az emberi tevékenység következtében kevesebb káros anyagot bocsátanánk ki, mint amennyit a bolygó befogadni képes. Szintén kívánatos lenne, ha kevesebb nyersanyagot termelnénk ki, mint amekkora a föld természetes újratermelő képessége. Ez sajnos ma nincs így. A bioklikk.hu támogatja az energiatakarékos eszközök elterjedését ill. azt a szemléletet, hogy csak akkor vásároljunk, ha valóban szükségünk van egy adott termékre, még akkor is ha emiatt alacsonyabb lesz a GDP és kevesebb lesz a profit.

 

Digitális egyensúly fenntartása

 A 21. századi technológia segíti a mindennapokat, de túlzott használata stresszt, szorongást és kimerültséget okozhat. A testi és lelki egyensúlyod érdekében fontos maximalizálnod, hogy mennyi időt töltesz a képernyők előtt és a telefonod társaságában. Érdemes tudatosan korlátoznod az olyan tevékenységeket, mint a közösségi média böngészése vagy a céltalan internetezés.

Érdemes lehet napi digitális detoxot bevezetned: például meghatározott időszakokra teljesen letenni az eszközöket, különösen étkezések, alvás vagy pihenés közben. Az offline tevékenységek – például olvasás, sport vagy természetben töltött idő – segítenek a mentális regenerációban. A technológia felelős használata tudatosabbá és fókuszáltabbá tesz, növeli a produktivitásod és csökkenti a stresszt.